دانستنی های کشاورزی

مهمترین علائم کمبود عناصر غذایی در درختان میوه
مهمترین علائم کمبود عناصر غذایی در درختان میوه

کمبود شدید عناصر غذایی در گیاه به صورت علایم مختلفی قابل تشخیص است. تغییر رنگ برگ ها، سوختگی، توقف رشد جوانه های انتهایی، تغییر شکل میوه ها، تفاوت در عملکرد، زودرسی، دیر رسی، کوچک شدن میوه ها، نارسایی در رشد، کاهش گسترش ریشه و افت خاصیت انبار داری میوه ها از نشانه های کمبود عناصر غذایی است.

دانستنی های مهم درباره کشت کلزا
دانستنی های مهم درباره کشت کلزا

کلزا در محدوده وسیعی از خاکها رشد می‌کند، ولی مناسب‌ترین اراضی برای رشد کلزا ، خاکهایی با بافت متوسط، زهکشی مناسب، مواد آلی کافی و PH حدود 6.5 می‌باشد. کلزا در شرایط ایستابی، سیلابی و زهکشی ضعیف زمین و PH پایین‌تر از 5.5 نباید کشت شود.

10 تاثیر ویژه مواد آلی در خاک
10 تاثیر ویژه مواد آلی در خاک

با توجه به اين كه خاك های کشاورزی از نظر مواد آلی فقير می باشند افزايش ماده آلی خاك ها برای حفظ حاصلخيزی و تداوم فعاليت موجودات زنده خاكزی امری ضروری است. در اهميت ماده آلی موجود در خاک همين تعبیر بس كه آن را به عنوان قلب كشاورزی پايدار می دانند و همچنين نقش آن را در خاك همانند نقش خون در بدن بر می شمارند.

مزایای تغذیه گیاهان به صورت محلول پاشی
مزایای تغذیه گیاهان به صورت محلول پاشی

همانطور که میدانید تغذیه گیاه به دو صورت تغذیه خاکی و تغذیه گیاهی ( محلول پاشی ) انجام میشود که در تغذیه خاکی جذب مواد غذایی از طریق ریشه به آرامی اتفاق می افتد ، ولی در تغذیه به صورت محلول پاشی عناصرغذایی باسرعت فوق العاده ای ازطریق برگ جذب گیاه میشوند . در واقع تغذیه برگی از بهترین،سریعترین وارزانترین روشهای تغذیه میباشد

Ph خاک و اهمیت آن در گیاهان
Ph خاک و اهمیت آن در گیاهان

PH خاک به طور مستقیم یا غیر مستقیم رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هر گیاه برای حداکثر رشد باید در خاکی که Ph مناسب دارد رشد کند به طور کلی خاک را از لحاظ اسیدیته به سه دسته خنثی، قلیایی و اسیدی طبقه بندی می کنند و درجه اسیدی یا قلیایی بودن خاک را با مقدار PH توصیف میکنند.

مهترین نکات حلالیت و اختلاط کودهای کشاورزی
مهترین نکات حلالیت و اختلاط کودهای کشاورزی

کشاورزان عزیز هنگام استفاده از كودها از طريق آب آبياري ( كودآبياري ) لازم است برای دریافت بهترین نتیجه نکاتی را در زمینه حلالیت کود و اختلاط پذیری آنها رعایت کنند . برای درک بهتر این موضوع در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

3 روش متداول هرس درختان
3 روش متداول هرس درختان

حرص درختان به معنی حذف شاخ و برگ های اضافی است که علاوه بر تاثیر روی میزان و کیفیت باروری ، باعث ایجاد ظاهری نامطلوب نیز در درختان میشود .با توجه به این موضوع پیشنهاد میشود در تاریخ های منظم هرس درختان را انجام دهید . در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع روش های هرس کردن آشنا شوید

بهترین روش های نگه داری سیب زمینی
بهترین روش های نگه داری سیب زمینی

سیب زمینی جزء یکی از مواد خوراکی نسبتا ارزان و پر مصرف در سبد غذایی روزانه به شمار می آید . با توجه به این موضوع میتوان برای نگه داری سیب زمینی در خانه یا انبار کردن آن در حجم زیاد از روش های مختلفی استفاده کرد.

دلیل ریزش درختان میوه
دلیل ریزش درختان میوه

ریزش اول در زمان گلدهی بیشتر گل ها دچار ریزش می شود. ریزش دوم زمانی شروع می شود که میوه ها به اندازه نخود هستند. ریزش سوم زمانی اتفاق می افتد که میوه ها بزرگتر شده و بیش از اندازه میوه گردو می باشند.

آبیاری تحت فشار چیست ؟
آبیاری تحت فشار چیست ؟

بطور كلي به هر روش آبياري كه درآن آب با فشاري بيش از يك اتمسفر ( فشار نسبي ) در سطح اراضي بوسيله لوله توزيع شود آبياري تحت فشار گفته مي شود .آبياري تحت فشار نيز به دو نوع آبياري باراني و آبياري قطره اي قابل تفكيك است.

با کرم خاردار پنبه آشنا شوید
با کرم خاردار پنبه آشنا شوید

کرم خاردار پنبه در ابتداي فصل که هنوز گل و قوزه هاي پنبه ظاهر نشده اند از جوانه انتهائي تغذيه و وارد ساقه مي شود و تا چند سانتي متري انتهاي ساقه که نرم و ترد است پيشروي مي نمايد و سبب خشکيدگي سر شاخه مي شود.

آشنایی با انواع علف های هرز انگلی
آشنایی با انواع علف های هرز انگلی

گياهان هرز انگل مانند چشم بلبلي ، دارواش ، گل جاليز ، موخور ، سس ، استريگا با تشکيل يک اندام ارتباطي و نفوذ در بافتهاي هادي ساير گياهان آنها را مورد تهاجم قرار داده و بدين وسيله از قسمتي يا تمام مواد غذايي گياه ميزبان استفاده مي‌کنند.