مقالات کشاورزی

با سیستم آبیاری بارانی آشنا شوید
با سیستم آبیاری بارانی آشنا شوید

به طور کلی می‌توان گفت که آبیاری بارانی از زمانی که لوله‌های سبک با اتصالات سریع و آسان به بازار عرضه شد، توسعه یافته است.

رابطه آب، خاک و گیاه برای تغذیه گیاهان
رابطه آب، خاک و گیاه برای تغذیه گیاهان

یکی از راههای افزایش تولید و بالا بردن عملکرد محصولات زراعی و باغی، بکارگیری و رعایت اصول فنی و تکنیکی تغذیه می باشد. با تغذیه مناسب می توان تولید محصولات را به نحو چشمگیری افزایش داد. در رابطه با تغذیه نیاز به اطلاعاتی در مورد گیاه، آب و خاک می باشد. بدون شناخت کامل گیاه و مورفولوژی آن و همچنین رابطه آب، خاک گیاه و شناخت آب و خاک تغذیه امکان پذیر نمی باشد.

کاشت مکانیزه غلات-بذرکارها و تنظیم آنها
کاشت مکانیزه غلات-بذرکارها و تنظیم آنها

محصولات کشاورزی بویژه غلات نقش مهمی در تامین امنیت غذایی هر جامعه ای بویژه کشور ما ایفا می نمایند. در این میان گندم از اهمیت زیادی برخوردار بوده و به عنوان محصولی استراتژیک شناخته می شود.

نقش گوگرد در گياهان
نقش گوگرد در گياهان

گوگرد اندازه و وزن دانه های گياهی و همچنين راندمان نيتروژن در سنتز پروتئين را افزایش می دهد. محصولات کشاورزی که به مقدار زیادی به کود نيتروژنه نياز دارند ٬ باید به مقدار کافی گوگرد در اختيار داشته باشند تا بتوانند نيتروژن مورد نياز خود را جذب نمایند.

تفاوت ظاهری زنگهای گندم
تفاوت ظاهری زنگهای گندم

گندم از مهمترین غلات است . این گیاه در دو گونه وحشی و اهلی موجود است . گندم ، یکساله و از خانواده گرامینه (گندمیان)است . سه نوع بیماری زنگ روی گندم به وقوع میپیوندد به نامهای : 1- زنگ ساقه (زنگ سیاه) - 2-زنگ برگ (زنگ قهوه ایی) 3- زنگ خطی (زنگ زرد ) .

تغذیه درختان میوه
تغذیه درختان میوه

تغذیه بهینه گیاه شرط اصلی بهبود کمی و کیفی محصولات است . در تغذیه گیاه و درخت نه تنها باید هر عنصر به اندازه کافی در دسترس آن قرار گیرد، بلکه ایجاد تعادل و رعایت تناسب میان همه عناصر غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است . عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان به سه دسته کلی تقسیم میشوند : عناصر غذایی مضر - عناصر غذایی مفید - عناصر غذایی لازم یا ضروری

آشنایى با عنصر پتاسیم و مصرف کودهاى پتاسیمى در باغات پسته
آشنایى با عنصر پتاسیم و مصرف کودهاى پتاسیمى در باغات پسته

اگر پتاسیم کافى در اختیار درختان پسته باشد تعداد خوشه ها و دانه ها و همچنین درصد خندانى و وزن خشک دانه در پسته افزایش چشمگیرى خواهد یافت. نکته قابل تأمل در مورد پتاسیم آن است که کمبود این عنصر تقریبا در غالب باغات پسته کشور مشاهده مى شود. علامت اصلى کمبود پتاسیم در درختان پسته سوختگى حاشیه برگاست؛ ولى باید توجه کرد که این سوختگى هیچگاه دراوایل فصل دیده نشده،بلکه به مرور مشخص میشود

برداشت، انبارداري و عرضه نارنگي
برداشت، انبارداري و عرضه نارنگي

ايران يكي از كشورهاي مهم در توليد برخي محصولات باغي چون مركبات است. نارنگي يكي از مهمترين محصولات باغي است كه در استانهاي شمالي و جنوبي كشور توليد ميشود. نارنگي ها گروه (گونه) متنوعي شامل ساتسوما، كلمانتين و تانجرين ها با مشخصه پوست نازكي و سهولت در پوست گيري هستند كه به دليل راحتي در جدا نمودن قاچ هاي ميوه، مقبوليت بيشتري نزد مصرف كنندگان نسبت به ساير مركبات دارند.

اختلال و کمبودهای غذایی گندم
اختلال و کمبودهای غذایی گندم

اختلال و کمبودهای غذایی گندم با علائم مختلف قابل مشاهده است مثلا : - نکروزه شدن برگ مسن گندم به صورت نیزه ای به علت کمبود پتاسیم - کلروز بین رگبرگهای برگ جوان گندم در مقایسه با برگ سالم و ....

علل ریزش گل ومیوه در درختان میوه
علل ریزش گل ومیوه در درختان میوه

دلایل زیادی در مورد ریزش میوه درختان قبل از رسیدن وجود دارد. بی جهت نگران نشوید ،ریزش میوه ممکن است طبیعی یا مربوط به آفت یا محیط باشد. با مشاهده و ارزیابی دقیق میتوان علت این ریزش را مشخص نمود و با انجام اقدامات مناسب از ریزش غیر طبیعی درختان جلوگیری نمود.

چالکود روشی نو در حل مشکلات تغذیه ایی درختان میوه در کشور
چالکود روشی نو در حل مشکلات تغذیه ایی درختان میوه در کشور

بدلیل حضور آهک فعال در خاکهای آهکی، زیادی بی کربنات در آبهای آبیاری، کمی مواد آلی مصرف غیر صحیح (پخش سطحی) کود در ســایه انداز درختان و با عنایت به کمی تحرک اکثر کودهای مصرفی علی الخصوص کودهای فسفاته و سولفاته و عدم رعایت مصرف صحیح بهینه کود و آب، درختان میوه در کشور عمدتاً دچار عدم تغذیه صحیح هستند. به همین دلیل بیان روش صحیح کوددهی در باغ های میوه اولویت خاصی یافته است. یکی از بهترین و ساده ترین روشهای صحیح کوددهی اعمال روش چالکود است.

تاثیر سیاست حمایت قیمتی بر توسعه سطح کشت پنبه در استان گلستان
تاثیر سیاست حمایت قیمتی بر توسعه سطح کشت پنبه در استان گلستان

پنبه از مهمترین محصولات کشاورزي است که افزون بر تامین مواداولیه صنایع مختلف به ویژه صنعت نساجی و روغن کشی، در ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی بخشهاي کشاورزي، صنعت و بازرگانی نقش مهمی ایفا میکند و از این منظر کمتر محصول کشاورزي با آن برابري می کند. با این حال در سالهاي اخیر سطح کشت و تولید آن در مناطق مختلف کشور به ویژه استان گلستان روند کاهشی را تجربه کرده است.